Plastik rozkłada się od 100 do 1000 lat, guma od 50 do 100 lat, a papier od kilku do kilkunastu tygodni. Szkło nie rozkłada się nigdy, nawet, jeśli pokruszymy je na maleńkie drobinki. Jak mawiał mój ukochany Terry Pratchett: "czasami szkło skrzy się mocniej od brylantów, bo musi się bardziej wykazać". Według mnie, szkło wykazuje się świetnie nie tylko w skrzeniu się - odpowiednio segregowane nie umiera nigdy i nadaje się do wielokrotnego przetwarzania i używania. W artykule podaję wskazówki, jak zarządzać szkłem w domu, by mogło zostać przetworzone i jak kot - zyskać co najmniej 6 kolejnych wcieleń.
Źródło: Unsplash
Co to jest szkło?
Możliwe, że to pytanie wydaje się Wam banalne, a odpowiedź prosta, jednak ja do tej pory nie wiedziałam nic o szkle poza tym, że do jego produkcji używa się krzemu oraz, że rozciąga się pod wpływem ciepła, można je wałkować i tworzyć z niego kształty w specjalnych formach. Wiedziałam też, że są takie zawody, jak dmuchacz szkła laboratoryjnego i topiarz szkła, bo na takie ogłoszenia o pracę natrafiłam kiedyś w sieci :-)
A coś więcej?
Surowce do produkcji szkła to piasek, soda, wapień, środki klarujące, barwiące oraz mącące szkło. Piasek szklarski to około ¾ całego składu szkła. Wapień jest stabilizatorem, który uniemożliwia rozpuszczenie się szkła w wodzie, a do usunięcia pęcherzyków gazów używa się saletry i arszeniku. Aby uzyskać czerwone szkło, należy użyć związków złota i miedzi, jeśli zielone - związków żelaza z chromem, a filetowe - związków manganu z niklem. Jeśli ta wiedza Was wciąga tak jak mnie, polecam zajrzeć na Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - ze strony UW dowiecie się m.in. czym się różni szkło od kryształu. Ciekawe to wszystko, prawda?
Jak segregować szkło?
Segregacja szkła jest prosta i nie powinna przysparzać trudności, niestety, wielu jest wśród nas słoni w składzie porcelany - nie umiemy zarządzać własnym śmietnikiem, o czym pisałam kilka tygodni temu na łamach portalu.
Szkło powinno trafiać do zielonego worka lub pojemnika - tu powinniśmy wyrzucać szklane opakowania, których zawartość zużyliśmy w domu: słoiki, butelki, opakowania po żywności, kosmetykach, chemii gospodarczej. Warto wiedzieć, że śmieci szklane, takie jak naczynia nietłukące się i żaroodporne, talerze, kieliszki i porcelana, w tym potłuczone, powinny trafiać do pojemnika na odpady zmieszane (pozostałości po segregacji), a nie szklane. Podobnie rzecz ma się z potłuczonymi lustrami - je również należy wrzucić do odpadów zmieszanych.
Jakie błędy najczęściej popełniamy?
Ostatnio byłam na imprezce u znajomych i razem z nimi rankiem sprzątałam imprezową demolkę. Jeden z gości mył słoiki po ogórkach kiszonych i powtarzał "bez sensu ta segregacja, ile ja wody zużywam, której na świecie przecież brakuje, żeby dobrze segregować!". Dla kolegi i dla Ciebie podaję kilka reguł segregacji śmieci, dzięki którym łatwiej przebrniesz przez jej meandry, żeby nie powiedzieć, że popłyniesz z nurtem segregacji, nie rozbijając się o skały niewiedzy:
szklane opakowania muszą być puste, co nie znaczy, że musisz zmyć zalegające na ściankach resztki majonezu kieleckiego (mój ulubiony!),
opakowania nie muszą być czyste, płukanie pojemników to marnowanie wody, większość firm recyklingowych poradzi sobie z opakowaniem szklanym, w którym zalega ~ 10% jego zawartości,
do jednego pojemnika możemy wrzucić szkło bezbarwne i kolorowe,
nie musimy zrywać naklejonych etykiet, ale należy musowo - koniecznie usunąć nakrętki ze słoików butelek i wszelkich innych szklanych opakowań wrzucanych do zielonego pojemnika.
(źródło: wyrzucam.to)
Ciekawe statystyki:
szklane butelki i słoiki nadają się w 100% do recyklingu i mogą być poddawane recyklingowi w nieskończoność bez utraty czystości i jakości,
według amerykańskiej EPA, w 2018 roku ~40% butelek piwa i napojów bezalkoholowych zostało przekazanych do recyklingu, tyle samo butelek wina i likierów i 15% pojemników szklanych na żywność (słoiki, butelki),
kiedy szkło pęka, pęknięcia poruszają się z prędkością 3000 mil na godzinę, to 5 razy szybciej niż przeciętny samolot,
lawa wulkaniczna może zamienić się w szkło, bo obsydian - rodzaj naturalnego szkła, może tworzyć się, gdy gorąca lawa szybko ochładza się po wyrzuceniu z wulkanu.
(źródło: gpi.org)
Szkło pęka, jednak Ty nie pękaj. Segreguj mądrze, inspiruj innych, zmieniaj świat na lepsze! Jeśli czujesz, że chcesz więcej wiedzy, przeczytaj materiały od Geeków:
Autor:
Marta Steiner
Commentaires