top of page

Parcie na szkło

Zaktualizowano: 8 lis 2021

Plastik rozkłada się od 100 do 1000 lat, guma od 50 do 100 lat, a papier od kilku do kilkunastu tygodni. Szkło nie rozkłada się nigdy, nawet, jeśli pokruszymy je na maleńkie drobinki. Jak mawiał mój ukochany Terry Pratchett: "czasami szkło skrzy się mocniej od brylantów, bo musi się bardziej wykazać". Według mnie, szkło wykazuje się świetnie nie tylko w skrzeniu się - odpowiednio segregowane nie umiera nigdy i nadaje się do wielokrotnego przetwarzania i używania. W artykule podaję wskazówki, jak zarządzać szkłem w domu, by mogło zostać przetworzone i jak kot - zyskać co najmniej 6 kolejnych wcieleń.

Źródło: Unsplash


Co to jest szkło?


Możliwe, że to pytanie wydaje się Wam banalne, a odpowiedź prosta, jednak ja do tej pory nie wiedziałam nic o szkle poza tym, że do jego produkcji używa się krzemu oraz, że rozciąga się pod wpływem ciepła, można je wałkować i tworzyć z niego kształty w specjalnych formach. Wiedziałam też, że są takie zawody, jak dmuchacz szkła laboratoryjnego i topiarz szkła, bo na takie ogłoszenia o pracę natrafiłam kiedyś w sieci :-)


A coś więcej?


Surowce do produkcji szkła to piasek, soda, wapień, środki klarujące, barwiące oraz mącące szkło. Piasek szklarski to około ¾ całego składu szkła. Wapień jest stabilizatorem, który uniemożliwia rozpuszczenie się szkła w wodzie, a do usunięcia pęcherzyków gazów używa się saletry i arszeniku. Aby uzyskać czerwone szkło, należy użyć związków złota i miedzi, jeśli zielone - związków żelaza z chromem, a filetowe - związków manganu z niklem. Jeśli ta wiedza Was wciąga tak jak mnie, polecam zajrzeć na Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - ze strony UW dowiecie się m.in. czym się różni szkło od kryształu. Ciekawe to wszystko, prawda?


Jak segregować szkło?


Segregacja szkła jest prosta i nie powinna przysparzać trudności, niestety, wielu jest wśród nas słoni w składzie porcelany - nie umiemy zarządzać własnym śmietnikiem, o czym pisałam kilka tygodni temu na łamach portalu.


Szkło powinno trafiać do zielonego worka lub pojemnika - tu powinniśmy wyrzucać szklane opakowania, których zawartość zużyliśmy w domu: słoiki, butelki, opakowania po żywności, kosmetykach, chemii gospodarczej. Warto wiedzieć, że śmieci szklane, takie jak naczynia nietłukące się i żaroodporne, talerze, kieliszki i porcelana, w tym potłuczone, powinny trafiać do pojemnika na odpady zmieszane (pozostałości po segregacji), a nie szklane. Podobnie rzecz ma się z potłuczonymi lustrami - je również należy wrzucić do odpadów zmieszanych.


Jakie błędy najczęściej popełniamy?


Ostatnio byłam na imprezce u znajomych i razem z nimi rankiem sprzątałam imprezową demolkę. Jeden z gości mył słoiki po ogórkach kiszonych i powtarzał "bez sensu ta segregacja, ile ja wody zużywam, której na świecie przecież brakuje, żeby dobrze segregować!". Dla kolegi i dla Ciebie podaję kilka reguł segregacji śmieci, dzięki którym łatwiej przebrniesz przez jej meandry, żeby nie powiedzieć, że popłyniesz z nurtem segregacji, nie rozbijając się o skały niewiedzy:

  • szklane opakowania muszą być puste, co nie znaczy, że musisz zmyć zalegające na ściankach resztki majonezu kieleckiego (mój ulubiony!),

  • opakowania nie muszą być czyste, płukanie pojemników to marnowanie wody, większość firm recyklingowych poradzi sobie z opakowaniem szklanym, w którym zalega ~ 10% jego zawartości,

  • do jednego pojemnika możemy wrzucić szkło bezbarwne i kolorowe,

  • nie musimy zrywać naklejonych etykiet, ale należy musowo - koniecznie usunąć nakrętki ze słoików butelek i wszelkich innych szklanych opakowań wrzucanych do zielonego pojemnika.

(źródło: wyrzucam.to)


Ciekawe statystyki:

  • szklane butelki i słoiki nadają się w 100% do recyklingu i mogą być poddawane recyklingowi w nieskończoność bez utraty czystości i jakości,

  • według amerykańskiej EPA, w 2018 roku ~40% butelek piwa i napojów bezalkoholowych zostało przekazanych do recyklingu, tyle samo butelek wina i likierów i 15% pojemników szklanych na żywność (słoiki, butelki),

  • kiedy szkło pęka, pęknięcia poruszają się z prędkością 3000 mil na godzinę, to 5 razy szybciej niż przeciętny samolot,

  • lawa wulkaniczna może zamienić się w szkło, bo obsydian - rodzaj naturalnego szkła, może tworzyć się, gdy gorąca lawa szybko ochładza się po wyrzuceniu z wulkanu.

(źródło: gpi.org)


Szkło pęka, jednak Ty nie pękaj. Segreguj mądrze, inspiruj innych, zmieniaj świat na lepsze! Jeśli czujesz, że chcesz więcej wiedzy, przeczytaj materiały od Geeków:Autor:

Marta Steiner248 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page